Ciekawostki związane z księgowością, o których nigdy nie słyszałeś

Kategoria: Blog

Księgowa

Większość z nas zdaje sobie doskonalę sprawę z tego jak ważna jest księgowość. Jest to podstawowy element składający się na szeroko pojętą rachunkowość. Polega na rejestracji (w ujęciu pieniężnym, ale czasami także w ujęciu ilościowym) odpowiednio udokumentowanych zdarzeń gospodarczych. Musi być prowadzona systematycznie i chronologicznie. Jej celem jest stworzenie przejrzystego obrazu działalności i finansów danej organizacji czy firmy. Wszystko, co robicie musi zostać zapisane w księgach rachunkowych. W tym wpisie znajdziecie garść ciekawostek związanych z księgowością oraz biurami księgowymi, o których prawdopodobnie nie mieliście zielonego pojęcia!

1. Al Capone został aresztowany dzięki księgowym

Al Capone poszedł do więzienia za unikanie płacenia podatków. Do jego aresztowania doprowadził specjalnie powołany do tego zespół nazywany – forensic accountants, na czele którego stał właśnie księgowy!

2. Monty Python ma wiele skeczy o księgowych

Kabaret Monty Python bardzo często żartował sobie z księgowych. Podobno ojciec jednego z komików naciskał na to, aby jego syn został księgowym i to prawdopodobnie stało się podstawą ich zainteresowania księgowymi.

3. Międzynarodowy Dzień Księgowości

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Księgowości, który świętujemy od 1972 roku. Data ta została wybrana, ponieważ to właśnie tego dnia w 1494 roku został wydany traktat autorstwa weneckiego kupca Luca Pacioli pod tytułem „Summa de Aritmetica, Geometria, Proportioni er Proportionalita”. To dzieło stworzyło podstawy tzw. księgowości podwójnej, a jego autor zyskał miano ojca księgowości i rachunkowości.

4. Księgowi a Oscary

To właśnie księgowi podliczają co roku głosy przed ceremonią wręczenia Oscarów. Dzieje się tak od 1935 roku. Prawie od początku robi to jedna firma – PricewaterhouseCoopers, która jest powszechnie uznawana za najbardziej prestiżową firmę księgową na świecie.

5. Wkład księgowych w gumę balonową

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że księgowy wpadł na pomysł wyprodukowania gumy balonowej. Walter Diemer pracował dla firmy produkującej gumy i pewnego dnia przyszło mu do głowy stworzenie gumy o wyjątkowej rozciągliwości, aby dało się z niej robić balony. Księgowy ten osobiście uczył sprzedawców jak robić z niej zadziwiające balony.