Czy aby prowadzić sprzedaż detaliczną, trzeba mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą?

Kategoria: Blog

znak zapytania

Sprzedaż detaliczna to jedna z najpopularniejszych form zarobkowania. Jak każda inna, wymaga jednak spełnienia pewnych wymogów prawnych. Jak myślisz, czy musisz w tym celu zakładać działalność?

Czy trzeba rejestrować działalność w CEIDG, aby prowadzić sprzedaż detaliczną?

Odpowiedź na powyższe pytanie może być zarówno twierdząca, jak i przecząca. Nie musisz zakładać działalności gospodarczej w celu prowadzenia sprzedaży detalicznej, jeżeli spełnisz pewne warunki. Jeżeli nigdy wcześniej nie miałeś firmy lub od zamknięcia ostatniej minęło przynajmniej 60 miesięcy, masz możliwość zarobkowania w formie działalności nierejestrowanej. Ważne jest jednak to, iż Twój miesięczny przychód nie może przekraczać wówczas połowy miesięcznego minimalnego wynagrodzenia za dany rok.

Wyjątkiem od powyższej zasady jest sytuacja, w której dany rodzaj sprzedaży wymaga zezwolenia, koncesji lub licencji. Takie formy wymagają bowiem rejestracji działalności w CEIDG. Nie ma wówczas znaczenia to, czy zostały spełnione wspomniane przesłanki, tj. temporalna i finansowa.

Czy warto prowadzić sprzedaż detaliczną w formie działalności nierejestrowanej?

Zajmując się księgowością w Piasecznie, zauważamy, że niewiele osób korzysta z możliwości prowadzenia tzw. działalności nierejestrowanej. Można śmiało stwierdzić, że to duży błąd! Taka możliwość otwiera drogę do sprawdzenia zapotrzebowania konsumentów na dane towary, a także swojego pomysłu na biznes. Nie będzie przesadzeniem stwierdzenie, że to niejako forma testowa rzeczywistej działalności gospodarczej.

Jeżeli chcesz prowadzić bezpieczną księgowość w swojej firmie, zapraszamy Cię do podjęcia kontaktu. Oferujemy profesjonalne i rzetelne usługi księgowe, w ramach których dbamy o każdy, nawet najmniejszy szczegół.