Czym się wyróżnia dobre biuro rachunkowe i jak je znaleźć?

Kategoria: Blog

biuro rachunkowe

Coraz więcej firm, zarówno małych, średnich, jak i dużych decyduje się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym. To w bardzo wielu przypadkach korzystne rozwiązanie, które pozwala znacznie usprawnić wszystkie kwestie związane z księgowością w przedsiębiorstwie. Z całą pewnością każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę, że znalezienie odpowiedniego biura rachunkowego to nie lada wyzwanie. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób znaleźć profesjonalne, niezawodne i zaufane biuro rachunkowe.

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Teoretycznie obecnie na rynku działa bardzo wiele firm świadczących usługi rachunkowe. Obecnie coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na współpracę z zewnętrznych biurem rachunkowym. Ale zanim znajdziemy odpowiednich fachowców, którzy przez wiele kolejnych lat będą odpowiadać za sprawne działanie firmy, koniecznie powinniśmy przeanalizować oferty różnych biur, by wybrać to najlepsze!

Wybierając odpowiednie biuro rachunkowe, w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy dana firma posiada aktualny certyfikat Ministra Finansów. Następnie warto dowiedzieć się, czy ma wykupioną polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej (OC). Polisa jest zabezpieczeniem dla biura rachunkowego przed popełnieniem ewentualnych błędów, a dla klientów stanowi potwierdzenie, że biuro podchodzi poważnie do prowadzonej działalności. Wykupienie takiej polisy to spory wydatek, ale profesjonalnie działające biura zawsze ją posiadają. Warto również przekonać się, czy biuro objęło ubezpieczeniem również czynności podlegające obowiązkowemu ubezpieczeniu, czyli np. rozliczenia ZUS, prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów itd.

Jeśli zależy nam na wieloletniej, pomyślnej współpracy z danym biurem, powinniśmy dowiedzieć się również, czy jego pracownicy są zaufani, doświadczeni i mają niezbędne kwalifikacje, a przede wszystkim, czy specjalizują się w dziedzinie, w której działa nasza firma. Tylko wówczas będą mogli doradzić nam najkorzystniejsze rozwiązania, które przyczynią się do sprawnego działania przedsiębiorstwa.