Dlaczego warto powierzyć obsługę kadrowo płacową firmie zewnętrznej?

Kategoria: Blog

biuro rachunkowe

Obsługa kadrowo-płacowa firm polega na realizacji wszystkich działań związanych z kadrami i płacami, przy czym warto pamiętać, że zakres obsługi z tym zakresie może być bardzo szeroki i dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Jeśli zamierzasz skorzystać z usług kadrowo-płacowych świadczonych przez firmę zewnętrzną, powinieneś wybrać taką księgową lub biuro rachunkowe, które cechuje się profesjonalizmem, renomą i doświadczeniem.

Co wchodzi w skład obsługi kadrowo-płacowej?

Każda firma jest inna, ma inne potrzeby i oczekiwania. Profesjonalne biuro rachunkowe jest w stanie zapewnić nie tylko usługi na najwyższym poziomie, ale również dopasowane konkretnie do specyfiki danego przedsiębiorstwa. Standardowo w skład obsługi kadrowo-płacowej wchodzi m.in. prowadzenie ewidencji czasu pracy i akt osobowych pracowników, zarządzanie dokumentacją zatrudnienia każdego pracownika, tworzenie umów cywilno-prawnych dla pracowników, prowadzenie działań związanych z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, w tym rejestracja, wyrejestrowywanie, tworzenie korespondencji itd.

Warto pamiętać, że w praktyce kadry i płace to niezwykle obszerna dziedzina, która obejmuje tworzenie szczegółowych rozliczeń, a także znajomości zmieniających się przepisów prawnych dotyczących zatrudniania pracowników. Bardzo ważne jest zatem, aby specjaliści zajmujący się działaniami tego rodzaju byli kompetentni i doświadczeni.

Biuro rachunkowe, z którym nawiążemy współpracę, powinno zapewniać kompleksową obsługę z zakresu prowadzenia spraw osobowy pracowników, w tym m.in. rozliczanie urlopów, prowadzenie kartotek pracowniczych, skierowanie na okresowe badania lekarskie, prowadzenie czynności związanych z wygaśnięciem lub rozwiązaniem stosunku pracy, wystawianie świadectw pracy, wydawanie zaświadczeń, świadczenie usług doradczych z zakresu prawa pracy, sporządzanie dokumentacji związanej ze zgłaszaniem pracowników do ZUS, przekazywanie dokumentacji do ZUS, obsługa świadczeń socjalnych oraz z zakresu ubezpieczeń zdrowotnych i społecznych.