Kwartalne rozliczanie podatku dochodowego – kiedy to się opłaca?

Kategoria: Blog

podatek dochodowy

Prowadzenie firmy wiąże się z wieloma obowiązkami, także tymi zaliczanymi do sektora prawno-finansowego. Jedną z podstawowych kwestii jest rozliczenie podatkowe, które można wykonywać w trybie comiesięcznym lub w trybie kwartalnym. Każda z metod ma swoich zwolenników i przeciwników. W naszym artykule pokazujemy jednak dlaczego warto skorzystać właśnie z trzymiesięcznego okresu rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Odpowiadamy też na pytania: jak zmienić naszą formę rozliczania? I o czym należy pamiętać?  

Zalety kwartalnego rozliczania podatków

Dlaczego to właśnie kwartalne rozliczenie się z podatku dochodowego i podatku VAT jest tak polecaną metodą? Pod uwagę należy wziąć kilka powodów. Po pierwsze, przyjęcie takiego trybu pracy oznacza rzadsze kontakty z instytucją, jaką jest Urząd Skarbowy. Wiąże się to także z mniejszymi obciążeniami formalnymi, a co za tym idzie z mniejszą liczbą ciążących na nas obowiązków. Jako przedsiębiorcy nie musimy pamiętać już o comiesięcznym dokonaniu rozliczenia, a deklaracje VAT i zaliczki na podatek dochodowy są regulowane nie dwanaście, ale cztery razy w ciągu roku.

Kwartalne rozliczanie się z Urzędem jest także korzystniejsze w przypadku ewentualnego błędu, który może wkraść się w nasze statystyki. Jak pokazuje praktyka, kwestia ta jest szczególnie ważna w przypadku podatku VAT. Aby pokazać, jak duże jest to ułatwienie, podajmy pewien przykład. Załóżmy, że we wrześniu odkrywamy błąd, który miał miejsce w lutowym rozliczeniu. Naszym obowiązkiem jest więc złożenie korekty i wyjaśnienie całej sytuacji. Jeśli rozliczamy się w trybie miesięcznym, zachodzi konieczność wystawienia aż siedmiu korekt – za  miesiące od lutego do sierpnia. Jeśli jednak rozliczamy się kwartalnie, naszym obowiązkiem będzie dostarczenie jedynie dwóch sprostowań, obejmujących pierwszy i drugi kwartał.  

Idąc dalej, okazuje się, że rozliczanie się w trybie kwartalnym daje nam znacznie dłuższy okres na potrącanie podatku naliczonego. W przypadku trybu miesięcznego margines ten wynosi trzy miesiące, w  przypadku trybu trzymiesięcznego – aż dziewięć. Dla przykładu faktura otrzymana w styczniu może być rozliczona w kontekście VAT w kwartale pierwszym, drugim i trzecim, czyli aż do września.

Ważną zaletą takiego rozwiązania jest także większa płynność finansowa, która ma ogromne znaczenie szczególnie w przypadku niewielkich, dopiero rozwijających się firm. Fakt, że dwa największe zobowiązania podatkowe są rozliczane nie co miesiąc, a co trzy, pozwala na lepsze zaplanowanie naszych działań. Warto także dodać, że przedsiębiostrwa rozliczające się w systemie kwartalnym mogą wybrać korzystniejszą metodę kasową. To z kolei pozwala na odprowadzanie podatku dopiero w tym okresie, w którym przychód został opłacony przez kontrahenta.  

Rozliczenie kwartalne – kto może skorzystać?

Należy jednak pamiętać, że rozliczenie kwartalne to metoda, z której mogą skorzystać jedynie tzw. mali podatnicy (czyli firmy, których sprzedaż w ciągu jednego roku podatkowego nie przekracza wartości 1,2 mln euro), w przypadku których od momentu rejestracji do VAT upłynął co najmniej rok. 

Ze wspomnianej metody nie mogą natomiast skorzystać podmioty, które:

  • dokonały rejestracji do VAT w ostatnim czasie – przez pierwszych dwanaście miesięcy muszą one dokonywać rozliczeń miesięcznych,
  • w danym kwartale lub w poprzedzających go czterech kwartałach dokonały dostawy towarów, o których mowa w załączniku nr 15 do ustawy, chyba że łączna wartość tych dostaw nie przekroczyła, w żadnym miesiącu z tych okresów, kwoty 50 000 zł.

O czym pamiętać?

Warto podkreślić, że przejście z rozliczenia miesięcznego na rozliczenie kwartalne wymaga zgłoszenia tego faktu w Urzędzie Skarbowym. Sama procedura nie jest skomplikowana, ponieważ zmianę określamy w składanym do dnia dwudziestego lutego oświadczeniu PIT-36 lub PIT-36L. Należy jednak pamiętać, że zmiana trybu rozliczenia jest możliwa jedynie na początku nowego roku podatkowego, który zbiega się z rokiem kalendarzowym. Po przejściu na nowy system rozliczania się, należy pamiętać o ustalonych terminach.  

Nasza oferta

Jeśli prowadzisz przedsiębiorstwo, na pewno wiesz, jak wiele czasu pochłania prowadzenie niezbędnych rozliczeń. Niezależnie od rozmiarów firmy, zewnętrzne wsparcie dotyczące księgowości stanowi ogromną pomoc. Jeśli szukasz tego rodzaju usług, sprawdź naszą ofertę.

Tworzymy renomowane biuro księgowe, w którym zapewniamy gwarancję bezpieczeństwa i w którym bierzemy na siebie pełną odpowiedzialność finansową za prowadzone rozliczenia. Zapewniam fachowość wynikającą z doświadczenia i systematycznego szkolenia oraz indywidualne podejście do każdego klienta. Już dziś sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!