Jakie obowiązki ma biuro księgowe obsługujące firmę?

Kategoria: Blog

biuro rachunkowe

Każdy przedsiębiorca prowadzący własną firmę doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że dobry pomysł na biznes to połowa sukcesu. Nie mniej ważne są kwestie księgowe oraz wszelkie zawiłości prawno-finansowe, które muszą być prowadzone umiejętnie i zgodnie z wszelkimi obowiązującymi regulacjami. Jest to kluczowy czynnik, który w dużym stopniu decyduje o właściwym rozwoju biznesu, a nawet jego istnieniu na rynku.

Polskie prawo obowiązujące przedsiębiorców jest niezwykle zawiłe. Ktoś, kto zna się na prowadzeniu firmy, niekoniecznie musi mieć umiejętności z zakresu księgowości. Wówczas właśnie z pomocą przychodzi profesjonalne biuro księgowe na Ursynowie, w którym pracują specjaliści posiadający niezbędną wiedzę i umiejętności. Zapewniają oni obsługę z zakresu m.in. prowadzenia ewidencji podatkowych, archiwizacji dokumentów czy porad. Korzystanie z usług tego rodzaju niesie za sobą wiele wymiernych korzyści. Przedsiębiorca oszczędza nie tylko swój czas, ale i pieniądze.

Pomyślna współpraca z biurem księgowym

Warto pamiętać, że współpraca z biurem księgowym to również gwarancja bezpieczeństwa dla przedsiębiorcy. Biura księgowe posiadają ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, więc w przypadku jakichkolwiek błędów bądź zaległości można liczyć na stosowne odszkodowanie, pokrywające ewentualne straty. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że odpowiedzialność leży również po stronie przedsiębiorcy, w związku z czym zawsze należy bardzo ostrożnie wybierać biura rachunkowe do współpracy.

Zarówno biuro, jak i przedsiębiorca, zobligowani są do dopełnienia pewnych obowiązków, gwarantujących pomyślną współpracę. Przedsiębiorca powinien przede wszystkim dostarczać do biura wszystkie dokumenty w określonym czasie. W ten sposób księgowy terminowo wypełni wszystkie deklaracje i doręczy je odpowiednim organom w wyznaczonym terminie, a także opłaci stosowne składki. Przedsiębiorca musi mieć świadomość, iż po jego stronie leży regularne wprowadzanie wszystkich faktur do programu fakturującego (dostarczanego najczęściej przez biuro). Zgodna współpraca pomiędzy firmą a biurem księgowym pozwoli na poprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.