Planowanie zmiany w podatkach w 2021 roku

Kategoria: Blog

rok 2021 w podatkach

Rok 2021 podobnie jak ubiegły przynosi wiele zmian w regulacjach podatkowych. Do najważniejszych należą wprowadzenie estońskiego CITu dla spółek kapitałowych z sektora MŚP czy pakietu uproszczeń podatkowych – SLIM VAT. Każdy przedsiębiorca powinien być na bieżąco ze zmianami podatkowymi, ponieważ wpływają one znacznie na funkcjonowanie większości firm. W artykule przedstawimy zasady, na jakich opierają się estoński CIT oraz SLIM VAT.

Estoński CIT

To prawdopodobnie jedna z najbardziej rewolucyjnych zmian podatkowych w 2021 roku. Wprowadzenie ryczałtu od dochodów spółek kapitałowych, czyli tzw. podatku estońskiego nastąpiło już 1 styczna 2021 roku. Ma to zachęcić polskie firmy do inwestycji, a w konsekwencji przyczynić się do rozwoju całego kraju. Nazwa „estoński CIT” nie jest przypadkowa. Projekt polskich przepisów wzorowany jest na rozwiązaniu z Estonii. Według tej koncepcji, dopóki pieniądze są inwestowane, to nie podlegają opodatkowaniu. CIT odprowadzany jest w momencie wypłaty zysku z firmy w formie dywidendy. Podatnicy mają rozliczać się w 4-letnich okresach.

Nowy sposób rozliczania skierowany jest do mikro, małych i średnich spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych, których przychody nie przekraczają 100 mln zł. Ich udziałowcami mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Kolejny warunek to podniesienie wydatków na nabycie lub wytworzenie środków trwałych. Wysokość inwestycji musi być wyższa od kwoty bazowej (wartości początkowej środków trwałych ustalonej na ostatni dzień roku podatkowego) o minimum:

  • 15%, ale nie mniej niż 20 000 zł – w okresie dwóch następujących po sobie lat podatkowych opodatkowania ryczałtem lub
  • 33%, ale nie mniej niż 50 000 zł – w okresie czterech lat podatkowych stosowania ryczałtu.

Mali podatnicy będą płacić estoński CIT w wysokości 15% podstawy opodatkowania, a pozostali – w wysokości 25% podstawy opodatkowania. Stawka będzie mogła być obniżona o 5% po spełnieniu odpowiednich warunków.

SLIM VAT

Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują również nowe przepisy w zakresie rozliczeń podatku VAT. Rozwiązania pod nazwą SLIM VAT mają uprościć prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany polegają m.in. na wprowadzeniu uproszczenia dotyczącego zasad korygowania faktur, wydłużeniu terminu na wywóz towarów dla eksporterów, dzięki czemu będzie można zastosować stawkę 0%, jeśli wywóz towarów nastąpi w ciągu pół roku, a nie 2 miesięcy jak do tej pory. Kolejne udogodnienia to wydłużenie terminu do odliczenia podatku naliczonego dla rozliczających się miesięcznie, możliwość zastosowania zasady przeliczenia kursu walut takiej jak dla przeliczenia w podatku dochodowym.

Aby przejść na tzw. podatek estoński lub prawidłowo rozliczyć PIT warto skorzystać z usług profesjonalnego biura rachunkowego. Nasi księgowi zawsze doskonale orientują się w zmianach wprowadzanych w podatkowości, dzięki temu oferujemy obsługę na najwyższym poziomie.