Na jakie ulgi podatkowe mogą liczyć początkujący przedsiębiorcy?

Kategoria: Blog

zakładanie firmy

Początek prowadzenia własnej działalności to dla wielu osób z jednej strony bardzo ekscytujący czas, a z drugiej również niezwykle trudny i wiążący się z koniecznością pamiętania o wielu formalnościach. Założenie firmy może być spełnieniem marzenia o samodzielności w pracy, braku szefa nad głową i zajęciu się wreszcie tym, co najbardziej nas interesuje. Jednocześnie jednak zaczynamy wtedy zderzać się z trudną rzeczywistością księgową, musimy pamiętać o wszystkich dokumentach i wymogach prawnych. Na szczęście własna firma to nie tylko same trudności, ale także pewne ułatwienia na starcie i ulgi podatkowe dla początkujących przedsiębiorców.

Ulgi dla zakładających własną firmę

Własna działalność na początku bardzo często jeszcze nie jest dochodowa, ponieważ pewnego czasu wymaga zdobycie klientów i popularności w danym środowisku, które jest dla nas istotne. Te trudności dostrzega również państwo, dlatego proponuje początkującym przedsiębiorcom pewne ułatwienia podatkowe. Więcej na temat tego, które z nich będą w naszej sytuacji najkorzystniejsze, powie nam na pewno współpracujące z nami biuro rachunkowe. Warto jednak na początek dowiedzieć się, jakie rodzaje ulg są dla nas dostępne:

  • Ulga na ZUS, która polega na zwolnieniu z opłacania składek ZUS przed pierwsze pół roku po rozpoczęciu działalności firmy. Jest to realna pomoc na początek, kiedy firma jeszcze nie przynosi dochodów, a wymaga często sporych nakładów. Z tego ułatwienia mogą skorzystać osoby fizyczne, które zakładają własną działalność pierwszy raz lub po 60 miesiącach od jej ostatniego zakończenia czy zawieszenia. Warto jednak wiedzieć, że ulga nie dotyczy osób wykonujących własną działalność na rzecz byłego pracodawcy, dla którego w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym wykonywały te same czynności w ramach umowy o pracę lub spółdzielczego stosunku pracy.
  • Tak zwany mały ZUS, z którego można skorzystać od razu po założeniu firmy albo po zakończeniu ulgi na start. To ułatwienie polega na uiszczaniu przez dwa lata niższych składek na ubezpieczenie społeczne. Jednak opcja jest możliwa tylko dla firm, których roczny dochód nie przekroczył 120 tys. złotych.
  • Działalność nierejestrowana, czyli tak zwany biznes na próbę, który pozwala na wysondowanie rynku zbytu dla naszych produktów lub usług bez ponoszenia od razu wysokich kosztów, a jedynie płacenia podatku dochodowego. Jest to prowadzenie działalności gospodarczej bez rejestracji firmy. Może być ono wykonywane przez osobę fizyczną, a dochód związany z tą działalnością nie może przekroczyć w każdym miesiącu 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dodatkowo tę działalność można rozpocząć tylko wtedy, gdy przez poprzednie 60 miesięcy nie prowadziło się żadnej innej działalności gospodarczej.