Rozliczanie w oparciu o podatek progresywny – kiedy to się opłaca? 

Kategoria: Blog

wzrost

Osoby zakładające działalność gospodarczą muszą m.in. zastanowić się, jaka forma rozliczenia będzie dla nich najbardziej odpowiednia. Jedną z najczęściej wybieranych form jest podatek progresywny, inaczej skala podatkowa. Sprawdź, w jakich wypadkach jest to korzystna decyzja.

Wybór skali podatkowej oznacza, że stawka podatku nie będzie stała, ale zależna od wysokości zysków firmy. Przychody poniżej pierwszego progu podatkowego dotychczas były opodatkowane stawką 17%, powyżej – 32%. Polski Ład wprowadził wiele zmian w systemie podatkowym, m.in. zmienił stawki podatku w pierwszym progu z 17% na 12%, podniesiono kwotę pierwszego progu podatkowego do 120 000 zł. Przepisy te wchodzą w życie 1 lipca 2022, jednak dotyczą dochodów od początku roku. Jak w przypadku innych podatników, przy obliczaniu podatku uwzględnia się kwotę wolną od podatku (30 000 zł).

Zalety zastosowania podatku progresywnego 

To, czy rozliczanie według skali podatkowej jest korzystne, zależy od indywidualnej sytuacji podatnika. Wśród największych zalet tej formy wymienia się:
prawo do wielu ulg podatkowych; 
• prawo do rozliczenia wszystkich przychodów opodatkowanych skalą podatkową w jednym rozliczeniu PIT;
• prawo do pomniejszenia przychodów o koszty poniesienia;
prawo do odliczenia składki zdrowotnej;
• możliwość skorzystania z kredytu podatkowego,
możliwość rozliczenia preferencyjnego ze współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. 

Podatek progresywny czy liniowy? 

Inną często wybieraną formą rozliczania jest podatek liniowy, która opłaca się bardziej w przypadku przedsiębiorstw osiągających wysokie dochody. W dokumentach rejestracyjnych dla przedsiębiorstw należy dokonać wyboru formy rozliczenia podatku. Jeśli nie zostanie to zrobione, domyślną formą jest skala podatkowa. Oznacza to ryzyko zapłacenia wysokiego podatku, jeśli pierwszy próg zostanie przekroczony. W przypadku niewielkich, dopiero rozkręcających się biznesów ryzyko to jest bardzo niskie. Ich właściciele często wybierają tę formę celowo.