Kiedy warto ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową?

Kategoria: Blog

kalkulator i podatki w polsce

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy Twoje działania są zgodne z przepisami podatkowymi? A może nie jesteś pewien, jak prawidłowo rozliczyć swój podatek? Właśnie w takich sytuacjach warto rozważyć ubieganie się o indywidualną interpretację podatkową. Co można w ten sposób zyskać?

Czym jest indywidualna interpretacja podatkowa?

Indywidualna interpretacja podatkowa to oficjalne, pisemne stanowisko Krajowej Informacji Skarbowej w danej sprawie. Na złożenie wniosku o indywidualną interpretację podatkową mogą zdecydować się podatnicy, którzy mają wątpliwości, czy prawidłowo stosują przepisy podatkowe, np. czy zgodnie z prawem korzystają z ulg podatkowych.

O indywidualną interpretację podatkową można ubiegać się w odniesieniu zarówno do stanu faktycznego, jak i zdarzeń przyszłych. We wniosku szczegółowo opisuje się swoją sytuację, zadaje pytanie i przedstawia własne stanowisko.

Korzyści z uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej

Błędy popełniane w zakresie rozliczania podatkowego grożą konsekwencjami prawno-finansowymi – dlatego zawsze warto upewnić się, czy prawidłowo stosuje się przepisy. Nasze biuro świadczy usługi księgowe dla firm i dba o zgodność dokumentacji z aktualnymi regulacjami. Jeśli jednak podatnik nie korzysta z takiego wsparcia, a ma wątpliwości, warto ubiegać się o indywidualną interpretację podatkową.

Uzyskana odpowiedź jednoznacznie określa właściwy sposób stosowania danych przepisów. Ponadto uzyskuje się ochronę – jeśli w przyszłości w toku postępowania organ zajmie stanowisko inne niż w interpretacji, nie ponosi się konsekwencji karno-skarbowych. Trzeba jednak zaznaczyć, że podatnik zobowiązany jest do opisania we wniosku swojej sytuacji zgodnie z prawdą. Zatajenie informacji może sprawić, że interpretacja nie będzie wiążąca.