Jak nowoczesne technologie zmieniły oblicze usług księgowych?

Kategoria: Blog

kalkulator

Księgowość w dzisiejszych czasach to już nie kalkulator, sterty faktur piętrzące się na biurku i opasłe segregatory stojące na półkach. To rozwiązania oparte na chmurze, systemy klasy ERP, blockchain czy sztuczna inteligencja. Przeczytaj, jak dzięki nowym technologiom zmieniła się praca księgowych.

Usługi księgowe a nowoczesne technologie

Technologia ma coraz większe znaczenie w obsłudze księgowej. Już dziś wiele biur rachunkowych korzysta z innowacyjnych rozwiązań, które przyspieszają pracę i minimalizują ilość błędów. Przykładem są specjalne aplikacje, które konwertują skany faktur i pobierają z nich informacje o płatnościach oraz dane do zaksięgowania.

Standardem są już dzisiaj systemy klasy ERP, które wspierają zarządzanie procesami w firmie oraz usprawniają pracę księgowości m.in. poprzez automatyczne wysyłanie deklaracji podatkowych. Systemy te można rozszerzyć o moduły sztucznej inteligencji, która samodzielnie wyciąga wnioski na podstawie danych i tworzy analizy biznesowe.

Wiele biur rachunkowych korzysta też z tzw. cloud computingu, czyli rozwiązań w chmurze. Jest to bardzo wygodne, ponieważ pracownicy i klienci mają dostęp do danych przez całą dobę, a przy tym bezpieczne. Przechowywane dane są chronione przez systemy zabezpieczeń podobne do tych stosowanych w bankowości elektronicznej.

Nowym trendem jest wykorzystywanie blockchaina, który służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach. Największym atutem tej technologii jest bezpieczeństwo. Blockchain uniemożliwia bowiem ingerencję w przesyłane dane, a co za tym idzie – manipulowanie nimi.

Zalety stosowania nowych technologii w księgowości

Dzięki nowym technologiom pracownicy biur rachunkowych mają więcej czasu na kompleksową obsługę klientów oraz podnoszenie jakości usług księgowych. Nie tracą już czasu na ręczne przepisywanie danych z faktur czy sprawdzanie poprawności numerów NIP. Księgowi coraz częściej koncentrują się na analizowaniu bieżącej sytuacji firm i przygotowywaniu klientów do nowych warunków gospodarczych.