Jak prawidłowo ustalić kod PKD dla firmy?

Kategoria: Blog

rozmowa przy biurku

Zakładając działalność gospodarczą, musimy dopełnić wielu różnych formalności. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej oraz innych podmiotów gospodarczych, które muszą zostać wpisane do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) i KRS (Krajowy Rejestr Sądowy), konieczne jest ustalenie kodu PKD. Wyjaśniamy, jak prawidłowo ustalić kod PKD dla własnej firmy.

Czym jest kod PKD?

Składający się z 5 znaków kod PKD służy do klasyfikacji rodzajów działalności gospodarczej. Jest on nadawany m.in. w celach statystycznych każdemu podmiotowi gospodarczemu, który rejestrowany jest w CEIDG oraz wpisywany do Krajowego Rejestru Sądowego. Polska Klasyfikacja Działalności (w skrócie PKD) jest zgodna z obowiązującymi klasyfikacjami europejskimi.

Ustalenie kodu PKD niezbędne jest już na etapie zakładania działalności gospodarczej. Nie jest to jednak łatwe, bo o wyborze kodu PKD decyduje rodzaj prowadzonej działalności, która nie zawsze jest typowa i odpowiada jednej z wielu sekcji, działów, grup, klas i podklas, jakie uwzględnia klasyfikacja kodów PKD. To powoduje pewne problemy, które najlepiej rozwiązać z pomocą biura rachunkowego. Ustalenie kodu PKD opiera się na rodzaju przeważającej działalności gospodarczej, która prowadzona jest przez dany podmiot. Pomyłki przedsiębiorców mogą skutkować wieloma problemami, dlatego lepiej ich unikać.

W jaki sposób ustalany jest kod PKD?

Prawidłowe ustalenie kodu PKD jest bardzo ważne, bo decyduje m.in. o możliwości skorzystania z różnego rodzaju dofinansowania. Kluczowe w przypadku ustalania kodu PKD jest precyzyjne dopasowanie rodzaju prowadzonej działalności do jednej z wielu sekcji. Do wyboru mamy sekcje oznaczone literami alfabetu od A do U. Kody PKD podzielone są na 21 sekcji oraz niemal 100 działów, które uwzględniają jeszcze klasy i podklasy. Jeżeli prowadzona działalność nie pasuje do jednej z sekcji, działu, grupy, klasy i podklasy, to przedsiębiorca może dopasować kilka kodów PKD. Temat wyboru kodu PKD jest dość skomplikowany, dlatego najlepiej skonsultować się z ekspertem. Można także skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD lub zwrócić się z prośbą o nadanie numeru PKD na podstawie interpretacji indywidualnej.