Ryczałt czy VAT — co wybrać, zakładając działalność gospodarczą?

Kategoria: Blog

vat

Osoby, które decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, stoją przed koniecznością wyboru podatku VAT lub ryczałtu. Są to dwie różne opcje, które jednak na gruncie prawa nie wykluczają się wzajemnie. Poznaj bliżej rozliczenie VAT i ryczałtem i dowiedz się, jakie są wady i zalety każdego z tych rozwiązań.

Ryczałt a VAT — czym charakteryzują się te dwa różne podatki?

Na wstępie należy zaznaczyć, że ryczałt i VAT to dwa różne formy opodatkowania. Ryczałt jest odmianą podatku dochodowego, natomiast VAT jest podatkiem od towarów i usług. Co ciekawe, ryczałt nie zawsze musi być rozliczany przez przedsiębiorcę. Zgodnie z prawem istnieje szereg zwolnień od ryczałtu. Opodatkowanie VAT jest niezależne od wybranej przez przedsiębiorcę formy opodatkowania.

Specyfika ryczałtu. Wady i zalety

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to jedna z czterech głównych form opodatkowania obok zasad ogólnych, podatku liniowego i karty podatkowej. Z opodatkowania ryczałtem nie mogą jednak skorzystać wszyscy. Ustawodawstwo dokładnie wskazuje, jakie podmioty nie mogą skorzystać z tej opcji. Wśród nich znajdują się m.in. apteki, lombardy, działalność gospodarcza niektórych wolnych zawodów, firmy specjalizujące się w handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych itd.

Do głównych zalet ryczałtu zaliczamy przede wszystkim stosunkowo niskie stawki podatku i proste zasady prowadzenia księgowości. Niewątpliwym plusem jest też możliwość rozliczania ryczałtu za okresy kwartalne (po spełnieniu określonych warunków). Ryczałt ma jednak również pewne wady. Zaliczamy do nich m.in. brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko i brak możliwości skorzystania z ulgi na dzieci. Nie można też zrezygnować z ryczałtu w trakcie roku ani rozliczać kosztów uzyskania przychodów.

Czym charakteryzuje się podatek od towarów i usług VAT?

Swoje liczne zalety posiada podatek VAT. Warto być czynnym podatnikiem VAT w różnych sytuacjach, m.in.

  • w przypadku, gdy dokonuje się sprzedaży przede wszystkim dla podmiotów, które również są czynnymi podatnikami VAT
  • w sytuacji, gdy sprzedaż jest opodatkowana stawką poniżej 23% VAT, a zakupy opodatkowane są stawką 23%
  • w przypadku, gdy planowane są duże inwestycje, wówczas nadwyżka VAT naliczonego od zakupów zostanie zwrócona i może stanowić źródło polepszenia sytuacji finansowej firmy

Podatnicy mają możliwość skorzystania ze zwolnienia z VAT. W jakich sytuacjach warto skorzystać z tej możliwości? Przykładowo:

  • kiedy dokonywana jest sprzedaż na rzecz podmiotów, które nie są objęte opodatkowaniem VAT (np. handel detaliczny)
  • jeśli przedsiębiorca nie zamierza dokonywać większych wydatków