Skala podatkowa jako forma opodatkowania przedsiębiorców

Kategoria: Blog

deklaracje podatkowe

Odprowadzanie podatków to jeden z podstawowych obowiązków przedsiębiorców. Już na starcie działalności warto zastanowić się, jaką formę opodatkowania wybrać oraz jakie mogą wynikać korzyści z dokonanego wyboru. Podjęcie decyzji bywa trudne i jest uzależnione od kilku czynników. Wyjaśniamy, na czym polega opodatkowanie na zasadach ogólnych oraz jakie zalety i wady ma skala podatkowa jako forma opodatkowania przedsiębiorców.

Co warto wiedzieć o opodatkowaniu firm?

Zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby uzyskujące dochody ze stosunku pracy oraz innych źródeł, muszą wywiązywać się ze zobowiązań podatkowych. Rozpoczynając działalność gospodarczą, mamy możliwość wyboru jednego ze sposobów opodatkowania, jednak nie jest to wybór do końca dobrowolny, bo wiele zależy od rodzaju prowadzonej działalności. Co więcej, bardzo ważna jest także wysokość osiąganych dochodów. Trudno na starcie działalności wiedzieć, jak rozwinie się biznes i jakie zyski miesięczne będzie przynosił, dlatego wielu mikro- i małych oraz średnich przedsiębiorców wybiera opodatkowanie na zasadach ogólnych. To jedna z form księgowości uproszczonej, która wymusza prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Podstawowe informacje o skali podatkowej

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, czyli wybór skali podatkowej to opcja korzystna dla wielu przedsiębiorców. W tym przypadku opodatkowaniu podlega dochód, co oznacza, że podatek opłacany jest po odliczeniu od przychodu kosztów jego uzyskania. Skala podatkowa uwzględnia dwie stawki podatkowe, czyli:

  • 17% w przypadku dochodu, który nie przekracza 85 528 zł,
  • powyżej 85 528 zł – 14 539 zł 76 gr + 32% nadwyżki ponad 85 528 zł.

Podstawą rozliczania się na zasadach ogólnych jest prowadzenie księgi przychodów i rozchodów.

Wady i zalety opodatkowania na zasadach ogólnych

 Skala podatkowa ma kilka wad. Podstawową z nich jest wysoka stawka podatkowa, gdy przekroczony zostanie próg dochodowy w wysokości 85 528 zł. Samodzielne prowadzenie księgi przychodów i rozchodów jest trudne i czasochłonne, dlatego już od początku prowadzenia działalności warto korzystać z usług biura rachunkowego. Przedsiębiorcy, którzy wybiorą opodatkowanie na zasadach ogólnych, mogą jednak wiele zyskać. Korzyści związane ze skalą podatkową to m.in. możliwość korzystania z ulg podatkowych oraz możliwość rozliczania się wraz z małżonkiem.