Styczeń 2020. Zmiany w wystawianiu faktur do paragonów

Kategoria: Blog

wystawianiu faktur do paragonów

Z dniem 1 stycznia 2020 r. w życie wejdą zmiany związane z wystawianiem faktur do sprzedaży zarejestrowanej na kasie fiskalnej i potwierdzonej wydrukiem paragonu. Od tego dnia można fakturę będzie można wystawić tylko w przypadku, gdy na paragonie znajdzie sie NIP. Paragon zawierający NIP kupującego i opiewający na kwotę 450 zł brutto – czyli 100 euro – będzie fakturą uproszczoną według art. 106e ust. 5 pkt 3 ustawy o Vat.

Faktura uproszczona – co musi zawierać i jak jest traktowana

Na fakturze uproszczonej nie muszą figurować dane kupującego, czyli jego imię i nazwisko lub nazwa oraz adres. Musi natomiast znaleźć się na niej jego NIP. Mimo to fakturę uproszczoną traktuje się tak samo jak fakturę standardową, zawierającą wszystkie dane kupującego. Oznacza to, że będzie możliwe skorzystanie na jej podstawie z prawa do odliczenia podatku naliczonego oraz wliczenie kwoty wydatku do kosztów uzyskania przychodów.

Wystawianie faktury do paragonu – co się zmieni?

Zgodnie z art. 106b ust. 5-7 ustawy o VAT każda sprzedaż, która miała miejsce od 1 stycznia 2020 i została zarejestrowana na kasie fiskalnej z potwierdzeniem w postaci paragonu, pozwala na wystawienie faktury pod warunkiem, że na paragonie znajduje się NIP. W związku z tym kupujący już w chwili sprzedaży będzie musiał zaznaczyć, czy dokonuje zakupu jako konsument, czy jako podatnik. Będzie to więc ostatecznie miało pewien wpływ na nasze rozliczenia VAT.

Jeżeli nabywca dokonuje jako podatnik zakupu do kwoty 450 zł brutto (100 euro) i chce otrzymać fakturę VAT, musi podać sprzedawcy swój NIP przed zakończeniem transakcji na kasie fiskalnej. Dzięki temu otrzyma fakturę uproszczoną w postaci paragonu zawierającego NIP, która będzie traktowana jak faktura zwykła.

Jeżeli zakup obejmuje kwotę powyżej 450 zł brutto (100 euro), nabywca również musi podać swój NIP przed zakończeniem transakcji na kasie fiskalnej. Otrzymawszy paragon zawierający NIP, będzie mógł następnie ubiegać się o wystawienie faktury przez sprzedawcę.

UWAGA – jeżeli kupujący nie zdąży podać sprzedawcy NIP przed wydrukowaniem paragonu, uzna się, że dokonał zakupu jako konsument. Jeżeli w tej sytuacji poprosi o wystawienie faktury, otrzyma fakturę dla konsumentów, to znaczy taką, na której nie figuruje NIP kupującego.

Powyższe zasady nie znajdują zastosowania w przypadku sprzedaży dokonanych do 31 grudnia 2019 r. Oznacza to, że jeśli posiadamy paragon bez NIP, który został wystawiony przed 1 stycznia, możemy na jego podstawie ubiegać się o fakturę z NIP, którą następnie włączymy do swojej ewidencji podatkowej.