Zakres prac składających się na obsługę rachunkową

Kategoria: Blog

obsługa księgowa

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego to bardzo ważna decyzja dla przyszłości przedsiębiorstwa, dlatego też ostateczna decyzja musi być przemyślana i podjęta na podstawie możliwie jak najbardziej obiektywne czynniki i analizy. Usługi rachunkowe świadczone przez biuro w znaczącym stopniu wpływają na pomyślność działania firmy na rynku.

Decydując się na współpracę z zewnętrznym biurem rachunkowym, przedsiębiorca powinien mieć pełną świadomość pewnych istotnych zagadnień.

Jakie zadania składają się na obsługę rachunkową?

Zakres prac rachunkowych zapewnianych przez biura rachunkowe najczęściej jest bardzo podobny, gdyż wynika z pewnych uregulowań prawnych. Jest to przede wszystkim rachunkowość podatkowa i obsługa kadrowo-płacowa. Czasami jednak znajdziemy oferty biur, które znacząco przekraczają zakres standardowych usług, oferując również wsparcie w innych dziedzinach. W ten sposób przedsiębiorca w przypadku ewentualnego zapotrzebowania ma możliwość skorzystania również z innych form pomocy.

Jeśli dane przedsiębiorstwo ma szczególne potrzeby, należy je omówić znacznie wcześniej, jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji związanej z wyborem konkretnego biura. Z całą pewnością nie spełni naszych oczekiwań biuro, z którym kontakt jest ograniczony. Nie możemy wówczas na bieżąco kontrolować działań biura czy też zadać ważnych pytań, skonsultować z profesjonalistą bieżących i przyszłych spraw itd.

Przed nawiązaniem współpracy warto jak najlepiej poznać biuro, a także pracowników, sprawdzając ich kompetencje oraz specjalizację. Idealną sytuacją dla firmy jest, jeśli dane biuro rachunkowe lub też pracownicy tegoż biura specjalizują się w branży, w jakiej działa przedsiębiorstwo. Warto więc sprawdzić, czy obecnie lub w przeszłości zajmowali się sprawami z podobnego obszaru oraz jakie były rezultaty tej współpracy.

Wszystkie kwestie związane ze specyfiką współpracy pomiędzy firmą a biurem rachunkowym należy ustalić znacznie wcześniej, przed podpisaniem umowy, a także wyjaśnić wszystkie ewentualne wątpliwości.