Zamknięcie roku podatkowego. Najważniejsze działania, które należy podjąć

Kategoria: Blog

drewniane słowo podatek

Na osobach prowadzących działalność gospodarczą ciąży wiele obowiązków. Jedną z nałożonych na nie powinności jest odpowiednie zamknięcie roku podatkowego. Działania z tym związane mogą się nieznaczenie różnić w zależności od formy prowadzonego biznesu. Przedsiębiorcy mający jednoosobową działalność mogą mieć nieco inne obowiązki dotyczące swojej firmy niż np. osoby należące do spółki cywilnej, spółki kapitałowej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Jako przykład może posłużyć zamknięcie roku podatkowego przez podatnika prowadzącego Księgę Przychodów i Rozchodów (KPiR). Taka osoba jest zobowiązana do wykonania następujących czynności w ramach zamykania przebytego roku podatkowego (choć o szczegółowy zakres powinności warto zapytać swojego księgowego):

  • wykonanie remanentu – przygotowanie spisu z natury,
  • zamknięcie KPiR – podsumowanie zapisów księgi z uwzględnieniem remanentu początkowego i końcowego wykonanego w danym roku,
  • złożenie w odpowiednich urzędach rocznych informacji i zeznań rocznych – dot. Zakładu ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Jak w odpowiedni sposób zamknąć rok podatkowy?

W rozliczaniu roku podatkowego zawsze nieocenioną pomocą jest wsparcie profesjonalnego biura księgowego. Oferta Kancelarii Księgowo-Podatkowej Abacus zajmującej się m.in. obsługą kadrowo-płacową obejmuje szereg usług. Prowadzimy dokumentację kadrową, dokumentację dotyczącą urlopów, a także przygotowujemy dla naszych klientów rozmaite dokumenty, m.in. umowy o pracę, wypowiedzenia, świadectwa pracy, listy płac z uwzględnieniem zwolnień lekarskich, urlopów, dodatków i potrąceń. Sporządzamy również deklaracje ZUS, rozliczamy podatek dochodowy od osób fizycznych PIT-4R oraz przygotowujemy roczne deklaracje podatkowe dla pracowników (rozliczenia PIT).